Už je to tady, první vlna houbařské sezóny začala. Kdy vyrazit na houby? A kam vlastně? Pokusíme se Vám dát několik tipů, se kterými půjdete do lesa na jistotu, abyste se domů nevrátili s prázdným košíkem.
Víte jak dlouho roste houba? Asi 10 dní!
Houby potřebují optimální podmínky
Aby houby rostly, potřebují k tomu mít optimální podmínky. Standardě jim prospívá vysoká relativní vlhkost vzduchu, vhodná teplota a dostatek vláhy. Ovšem ne vždy počasí dovolí takovéto prostředí, proto se někdy může stát, že nastane měsíc, v jiných sezónách specifický pro velké množství hub, kdy nenajdete ani babku.
Vyčkejte na přívalové deště
Nejlépe se houbám daří, když jsou výkyvy teplot a vlhkosti minimální. Nemá smysl vyrážet do lesa hned po dešti. Hřiby se zpravidla začínají objevovat 8 až 12 dní po dešti, pokud ale dlouho před tím nepršelo, může se tato doba prodloužit až na čtyři týdny.
Sledujte fáze měsíce
Žádná seriózní vědecká studie nepotvrdila vliv Měsíce na růst hub, mezi houbaři se ale stejně traduje, že houby rostou nejvíce za úplňku. Někteří houbařští nadšenci si dokonce vedli vlastní soukromé záznamy i několik desítek let, a prokázali, že houby skutečně začínají vyrážet během novu a při úplňku jejich růst vrcholí. Houby totiž, snad jen s výjimkou žampionů, potřebují k růstu světlo.
Řiďte se podle stromů
Spousta hub je mykorhizních, což znamená, že žijí v symbióze s kořeny stromů a navzájem si předávají živiny a vláhu.
V praxi to tedy může vypadat například takto:
- Klouzky sličné najdete jen pod modřínem.
- V mykorhize s lípou žije hřib koloděj, a můžete ho proto najít i na travnaté návsi.
- Pod duby často najdete nejen hřib dubový, ale i hřib bronzový.
- V březovém hájku je velká naděje na kozáky nebo křemenáče.