Úvod » Na houby v zimě? Rozhodně ano! Rostou zimní houby, jsou lahodné a plné vitaminů.

Na houby v zimě? Rozhodně ano! Rostou zimní houby, jsou lahodné a plné vitaminů.

 

Všichni správní houbaři mají jistě na zimu nasbírané a usušené pořádné zásoby hub, každý ale také jistě uzná, že není nad čerstvě nasbírané houby. Ta pravá houbařská sezóna sice začíná v létě a končí na podzim, jedlé houby však můžete sbírat po celý rok. I v zimě! Rostou totiž zimní houby. Je jich sice jen několik, za to se ale jedná o houby chutné a některé dokonce léčivé. Můžeme je najít v lesích a také podél řek nebo rybníků. Rostou hlavně na listnatých stromech, například bucích, vrbách, olších a podobně.

Penízovka sametonohá

Hvězdou zimních hub je penízovka sametonoháNa pařezech a padlých kmenech listnatých stromů ji můžete najít i v zimních měsících, kde roste v bohatých trsech. Je velmi odolná a vydrží i teploty až do mínus deseti stupňů pod nulou. Někteří mykologové ji nazývají vánoční houbou, protože ji lze najít právě o vánočních svátcích, často i pod sněhem. Má příjemně houbovou vůni a skvěle se hodí do polévek. 

Hlíva ústřičná

Velmi otužilou houbou je také hlíva ústřičná. Stejně jako penízovka také roste na pařezech, padlých větvích a kmenech listnatých stromů. Nejraději má topoly, ořešáky a buky. Když ji šťastný houbař najde, obvykle sklízí celé velké trsy. Ještě jednodušší, než ji hledat, zvláště pokud neznáte osvědčená místa, kde každou zimu bují, je vypěstovat si ji.

kuchyni ji lidé vyhledávají pro její univerzálnost – je skvělá v hotových jídlech, nakládaná v octu, ale i sušená. Hodí se do polévek, omáček a nálevů. Hlíva je významná také v lékařství. Prokazatelně posiluje imunitní systém a příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi.

Jidášovo ucho

Jidášovo ucho roste hojně a prakticky po celý rok na mrtvém dřevě bezu a akátu, najít ho ale můžete i na jiných typech listnatých stromů. Používá se především do asijských jídel, ale výborné je i do salátů, polévek a houbových směsí, a zároveň je i léčivkou. 

Pařezník pozdní

Zejména na vlhkých místech v údolích potoků se můžeme setkat s pařezníkem pozdním. Tato houba roste na odumřelých kmenech olší, buků, vrb a javorů. Nepatří sice mezi běžně sbírané a konzumované houby, ale je jedlý a existují dokonce krajové recepty na jeho zpracování. Přidává se například do bramboráků nebo se pro svoji zajímavou chuť hodí třeba do guláše.

Inspirace na houbové recepty

Nejlepší místa na sbírání hub v ČR