Úvod » Slizák mazlavý a slizák lepkavý, na pohled příliš nevzhledné, přesto velice chutné houby

Slizák mazlavý a slizák lepkavý, na pohled příliš nevzhledné, přesto velice chutné houby

 

Slizák mazlavý

Již dle svého názvu nemá slizák atraktivní vzhled, ale nenechte se odradit! Tato jedlá houba nabízí příjemnou chuť a praktické kulinářské využití, a další její bezespornou výhodou je, že ji prakticky nemůžete s ničím zaměnit a tahle jistota se prostě vždycky hodí. Kvůli nevábnému vzhledu a silné vrstvě slizu sbírá houbu jen minimum houbařů, o to větší úrodu si ale můžete z lesa přinést.

Jak ho poznat

Masité a pevné plodnice této houby mají klobouky v průměru 5 – 12 cm široké, pokryté typickou rosolovitou vrstvou slizu. Lepkavá pokožka klobouku je však dobře elastická a snadno se dá sloupnout i s vrstvou slizu. Zbarvení klobouku může nabývat různých odstínů hnědé a šedé barvy, neobvyklý není ani fialový nádech. Stářím bledne a objevují se na něm početné hnědočerné skvrny. V mládí má klobouk polokulovitý tvar, který se postupně rozkládá do plochy a může být až vmáčklý.

Naspodu klobouku jsou sbíhavé, zprvu bělavé, potom šedočernající lupeny, které jsou u mladých plodnic zastřené průsvitným bílým, následně zašedlým závojem. Dužnina je v klobouku bílá, ve třeni žlutá. 

Kde se vyskytuje

Roste hojně, jednotlivě nebo ve skupinách, zejména v jehličnatých lesích, nejvíce pod smrky. První plodnice se objevují v červenci a rostou až do října.

Víme, kde aktuálně v ČR rostou houby. Podívejte se na naše tipy

Využití v kuchyni

Nebojte se vyzkoušet slizáka v kuchyni. Před tím, než ho ale přinesete domů, ho musíte očistit, což jde poměrně snadno. Třeň oškrábete nožem a slizkou slupku z klobouku jedním tahem stáhnete. Budete překvapeni, jaká se ze slizáka stane úhledná houba. Vynikající je například do směsí s jinými houbami a nejlepší způsob konzervace je naložení do octového nálevu. Jeho nakyslou chuť můžete také dobře využít například v kulajdě. Houba při tepelné úpravě svou tmavou barvu pouští do pokrmu, takže slizáka příliš nedoporučujeme do světlých smetanových omáček. 

Možná záměna

Díky jeho vzhledu si slizáka mazlavého téměř nemůžete splést, neboť je dole na třeni sytě žlutý a jediná záměna hrozí snad jen s klouzkem obecným, pro nejž je také typický slizký vzhled. Ten je také jedlý, jeho třeň je celý bílý a namísto lupenů má rourky.

Slizák lepkavý

Jak ho poznat

Klobouk této houby je 3 -10 cm široký, za vlhka slizký, za sucha lesklý, barvy žlutohnědé až červenohnědé. Lupeny jsou řídké, na třeň sbíhavé, žlutooranžové, později až nahnědlé. Prsten nafialovělé barvy je umístěný v horní části, brzy však mizí. 

Nebaví Vás chodit do lesa? Vypěstujte si vlastní houby

Kde se vyskytuje

Slizáka lepkavého najdete v létě i na podzim v jehličnatých lesích, především pod borovicemi.

Využití v kuchyni

Hodí se především k přípravě různých směsí a na nakládání. Dužnina varem mění barvu na fialovou.

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Nejlepší recepty z hub

Jak poznat, jestli už rostou houby

Jak by měla vypadat správná houbařská výbava