Vzácná houba s bílými kulatými plodnicemi pokrytými drobnými ostny, která vypadá jako mořský korál, roste však na kůře stromů. V čínské a japonské medicíně se používá po staletí pro své blahodárné účinky na imunitu i trávení.
V České republice i Evropě se vyskytuje nehojně až vzácně, což je důsledkem absence starých vzrostlých listnatých lesů. Jeho další výskyt ohrožuje zejména intenzivní lesní hospodaření jako je kácení starých buků a dubů. V Červeném seznamu hub České republiky je uveden jako zranitelný druh a byl i navržený k zákonné ochraně. Jeho milovníci si ho proto pěstují doma.
Jak ho poznat
Kulovitá plodnice je v průměru široká 5 – 30 cm, zbarvená je bíle až krémově, ve stáří pak žlutohnědě. Její povrch shora pokrývají šupinovité nepravidelné sterilní ostny. Ty jsou 2 – 8 cm dlouhé, bělavě žluté až hnědožluté. Dužnina má bělavé zbarvení a je šťavnatá a měkká s jemnou křenovou příchutí.
Kde se vyskytuje
U nás se korálovec ježatý vyskytuje velmi vzácně. Roste obvykle od července do října paraziticky na živých kmenech buků a dubů i na jejich padlých kmenech, jen zřídka se může vyskytnout i na dřevě jiných listnáčů.
Využití v kuchyni
Mladé houby připomínají chutí humra, ty vyzrálejší pak kalamáry a chobotničky. Obsahují hodně bílkovin a dá se z nich udělat mnoho dobrot, včetně skvělého steaku.
Mořské plody připomíná korálovec i svojí strukturou, a proto se hojně využívá v čínské vegetariánské kuchyni. Krájí se na kostky nebo plátky a obvykle se smaží na oleji či másle a dochucuje se přidáním saké. Musí se smažit tak dlouho, dokud nejsou okraje křupavé, protože jinak má hořkou chuť.
V dnešní době však bývá spíše než kvůli své lahodné chuti ceněn pro své pozitivní účinky na naše zdraví.
Léčivé účinky
V tradiční čínské medicíně je korálovec ježatý společně s dalšími medicinálními houbami využíván již několik tisíc let. Považován za prospěšný je především při žaludečních a respiračních potížích, neurologických poruchách, vysokém cholesterolu a oslabení imunitního systému.
Tajemstvím jeho pozitivních účinků jsou glukany. Jde o polysacharidy, které dokáží stimulovat aktivitu různých buněk lidského imunitního systému. Vysoký obsah houbové vlákniny má naopak příznivý vliv na trávení, čímž pomáhá pacientům trpícím žaludečními vředy a je účinný i při gastritidách. V posledních letech je korálovec také využíván jako užitečný doplněk onkologické léčby zhoubných nádorů zažívacího a vylučovacího traktu.
Další obsažené látce, kterou je erinacin, povzbuzuje nervový systém a užívání korálovce tak pomáhá zlepšit paměť a koncentraci. Indiáni navíc prášek z plodnic korálovce používali k zastavení krvácení.
Další blahodárné účinky korálovce ježatého se dozvíte zde
Mohlo by Vás také zajímat:
Léčivé houby našich lesů a hájů
Kam vyrazit na houby v ČR
Atlas hub