Úvod » Houževnatec jedlý neboli Shiitake, jedlá houba s léčivými účinky

Houževnatec jedlý neboli Shiitake, jedlá houba s léčivými účinky

 

Vyrazit do lesa na houby a přinést si domů plný koš je parádní zážitek. Houževnatec jedlý alias Shiitake sice v našich lesích nenajdete, můžete si ho ale vypěstovat doma. Po hlívě ústříčné a žampionu se jedná o nejrozšířenější pěstovanou houbu na světě. Pochází z východní Asie a jeho název se dá volně přeložit jako „elixír života“. Vyniká nejen svou chutí, ale i léčivými účinky.

Jak ho poznat

Klobouk houževnatce má v průměru 5 – 12 cm, jeho barva je světle až tmavě hnědá s červenohnědým nádechem. Zpravidla je zbarven nestejnoměrně, mívá bílé skvrny a tmavší střed. Povrch klobouku je pokrytý šupinkami a může být nepravidelně rozpraskaný. Lupeny na spodní straně klobouku jsou u mladých hub krémové barvy, později jsou narůžovělé a mívají na sobě tmavší skvrnky. Třeň je kratší a na povrchu porostlý jemnými šupinkami. Dužina houby je pevná a má bílou barvu.

Kde se vyskytuje

Shiitake pochází původně z východní Asie. Nejčastěji se pěstuje v Japonsku na stromech rodu Pasania, které jsou podobné mladým dubům. Na území České republiky ji bohužel vůbec nenajdete, můžete si ale koupit substrát s její kulturou a sami si ji po celý rok pěstovat ve sklepě, garáži či bytě. Dobrou zprávou ale je, že se zvyšujícím se počtem pěstitelů existuje možnost, že by se v budoucnu za příznivých podmínek mohla díky výtrusům uniklým z pěstíren, objevit i ve volné přírodě. V sušeném stavu nebo kapslích je také k sehnání v prodejnách zdravé výživy či bylinkářstvích.

Léčivé houby v čínské medicíně

Využití v kuchyni

houževnatec jedlý

Shiitake má vynikající chuť a aroma připomínající česnek. Před přípravou je nutné sušené plodnice na několik hodin namočit do vody. Nejčastěji se přidává do polévek, salátů, k masu a k dochucení dalších pokrmů. Dá se ale zpracovat i jako řízek nebo zapéct či podusit se zeleninou.

Léčivé účinky

Tato houba obsahuje velké množství proteinů, zinku, vitamínů skupiny B, vitamín D a ceněna je i pro obsah betaglukanů a dalších glukanových sloučenin, nazývaných souhrnně lentinan. Vykazuje výrazně silnou protinádorovou a protivirovou aktivit, zlepšuje imunitní systém a lze ji s úspěchem využít i detoxikaci organismu. Prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a pomáhá tlumit i nejrůznější příznaky alergií. Dá se zařadit i do jídelníčku při redukční dietě, protože je výživná, ale má nízkou energetickou hodnotu.

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Zdravé a léčivé houby našich lesů a hájů

Kam vyrazit na houby v ČR

Více o pěstování hub