Úvod » Čechratka podvinutá – pozor na ni! Dříve považována za jedlou, dnes však řazená mezi jedovaté druhy!

Čechratka podvinutá – pozor na ni! Dříve považována za jedlou, dnes však řazená mezi jedovaté druhy!

 

Čechratka podvinutá patří mezi houby stopkovýtrusé, do řádu hřibotvarých. Dříve byla považována za vynikající jedlou houbu, ale v současné době se řadí mezi jedovaté druhy. Nebyly v ní sice objeveny žádné toxické látky a nezpůsobuje otravy v pravém slova smyslu, ale při opakovaném konzumování může u některých lidí vyvolávat autoimunitní alergické reakce. K prvním nepříjemným příznakům těchto reakcí patří třesavka, pocit úzkosti, vysoká teplota a bolesti ve spodní části zad. Tyto projevy jsou předzvěstí akutního selhání ledvin, což může znamenat i smrt. I když je pravděpodobnost výskytu této alergické reakce malá, nelze čechratku podvinutou v žádném případě doporučit ke konzumaci, protože následky mohou být fatální.

Jak ji poznat

Tato houba ctí své druhové jméno. Široce zaobleně podvinutý klobouk je zprvu jemně plstnatý, později olysávající až lesklý. Má hnědou, žlutohnědou až narezlou barvu, a je 5 – 20 cm široký. Lupeny jsou nahnědlé a po stisknutí vytvářejí hnědé skvrny, dužina je měkká a šťavnatá, nejprve žlutavě bělavá, pak nahnědlá, vařením černající. Má příjemnou houbovou vůni a mírně nakyslou až svíravou chuť.  Třeň má stejnou barvu jako klobouk, je válcovitý a lysý. Povrch celé houby i dužnina se po otlačení zbarvují rezavě hnědě až hnědě.

Kde se vyskytuje

Roste velmi hojně od června do listopadu v lesích všeho druhu, a často se vyskytuje i mimo les v parcích, zahradách nebo v trávě mezi nízkými keři daleko od lesa. Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.

 

Čechratka černohuňatá

Další druh houby, jejíž zařazení mezi jedlé druhy, je sporné. Zatímco jeden atlas ji popisuje jako jedlou, ale chuťově spíše podřadnou, v dalším atlase je u její fotografie přeškrtnutý příbor a v popisu poznámka, že může vyvolat zdravotní potíže. Proto raději nechte čechratku černohuňatou volně růst a sbírejte jen osvědčené druhy hub, které jsou stoprocentně vhodné ke konzumaci. Roste velmi hojně od července do listopadu v jehličnatých a smíšených lesích na pařezech nebo ležících kmenech jehličnanů, zejména smrků a borovic.

Čechratka sklepní

Informace o poživatelnosti čechratky sklepní se opět liší v závislosti na stáří daného atlasu hub, stejně jako je tomu u dvou výše zmíněných druhů. Proto i v tomto případě její sběr a konzumaci v žádném případě nedoporučujeme.

Roste nepříliš hojně, jednotlivě nebo i několik plodnic střechovitě nad sebou, na rozkládajícím se dřevě a pařezech jehličnanů, především na smrcích a borovicích. Můžeme ji však nalézt také na trámech v dolech, starých sklepích apod.

Klobouk je široký až 10 cm, oválný až jazykovitý s podvinutým okrajem, okrový až žlutohnědý, často s olivovým nádechem. Lupeny jsou špinavě žluté nebo olivově žluté. Tvarem může připomínat hlívy, avšak jsou to právě žlutavé lupeny, které ji od hlív odlišují. Dužnina je žlutá a voní po anýzu.

 

Atlas hub

Léčivé účinky hub

Kam vyrazit na houby v Čr