Úvod » Chřapáč kadeřavý a chřapáč jamkatý, jedlé houby s exotickým vzhledem

Chřapáč kadeřavý a chřapáč jamkatý, jedlé houby s exotickým vzhledem

 

Chřapáče jsou výtečné houby, které však v posledních letech nacházíme stále méně. Jejich název je odvozen od označení pro rozpukanou, drsnou, popřípadě starou houbu. Existuje jich mnoho druhů, tím nejznámějším je u nás chřapáč kadeřavý. 

Chřapáč kadeřavý

Chřapáč kadeřavý je chutná jedlá houba, pro její exotický až bizarní vzhled se jí houbaři často vyhýbají, a to je velká škoda!

Jak ho poznat

Plodnice chřapáče kadeřavého dorůstají do výšky 5 – 15 cm, jsou duté, velmi křehké a jejich klobouk se skládá z nepravidelných, na okrajích zprohýbaných či zkadeřených laloků. Zbarvený je bělavě, krémově až bledě nahnědle, jeho dužnina je velmi tenká a křehká, a okraj, který není přirostlý ke třeni, je naspodu hrubě plstnatý. Jeho venkovní plodná strana je svraskalá nebo zvlněná.

Třeň je bílý, na bázi často rozšířený, vysoký 3 – 8 cm.  Jeho povrch je podélně hluboce ostře rýhovaný až žebrovitý tím způsobem, že tvoří nepravidelné přihrádky.

7 rad jak správně sbírat houby

Kde se vyskytuje

Roste místy hojněji, jinak však nehojně až vzácně, především v listnatých a smíšených lesích, často na okrajích cest mezi zbytky rostlin, ale najdete ho i pod smrky nebo jedlemi. Plodnice se vyskytují od července do listopadu.

Využití v kuchyni

Jak již bylo zmíněno výše, chřapáč kadeřavý je výtečná jedlá houba, je třeba se ale vyvarovat sběru starších plodnic. V kuchyni jej využijete do polévek nebo různých směsí.

Smaženice 3x jinak

Chřapáč jamkatý

Chřapáč jamkatý, někdy též nazývaný chřapáč rýhovaný, si své druhové jméno vysloužil díky svému nezaměnitelnému vzhledu.

Jak ho poznat

Plodnice je vysoká 2 – 10 cm, často nabývá mnoha pozoruhodných, nápadně pitoreskních tvarů a rozdělujeme ji na klobouk a třeň. Klobouk má nepravidelný tvar a je složený z několika, obyčejně 2 až 4 větších laloků. Jeho povrch je hladký a lysý, matný, ale za vlhka lesklý. Barva vnější strany je světle kouřově našedlá, šedohnědá, nejčastěji však tmavě šedočerná. 

2 – 10 cm dlouhý třeň je na první pohled dosti pokroucený a hluboce zbrázděný. Jeho barva bývá bělavá, našedlá  i tmavě sazově šedočerná.

Kde se vyskytuje

Chřapáče jamkatého můžete najít během léta, ale i v chladnějších podzimních měsících roku, zpravidla od května do října. Roste především v listnatých lesích, ale objevuje se i v trávě nebo mechu podél lesních cest a palouků. Výjimkou není ani jeho výskyt na hnijícím dřevě.

Využití v kuchyni

Pro svou jemnou chuť a slabou zemitou vůni lze chřapáče přidávat do nejrůznějších houbových pokrmů. I v tomto případě ale platí, že nejvhodnější pro přípravu jsou mladé plodnice, a je důležité důsledně dbát na pečlivou tepelnou úpravu.

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Jak pěstovat houby

Jak poznat, jestli už rostou houby

Kam na houby v ČR