Češi jsou, co se houbaření týče, na samotném vrcholu pomyslného žebříčku této outdoorové aktivity. Svojí oblibou volně rostoucích hříbků a babek jsme v Evropě proslulí, a nejen od léta do podzimu, kdy je houbařská sezóna v plném proudu, se houby stávají součástí jídelníčku v mnoha rodinách. Jaké jsou nutriční hodnoty hub, jaké mýty se pojí s jejich konzumací a proč bychom měli houby jíst, se dozvíte níže.
Mýtus spojený s konzumací hub
Zjevně nejrozšířenějším mýtem je teze, podle níž by se po konzumaci hub neměl pít alkohol, to ale není v naprosté většině případů pravda. Sklenička piva ke smaženici či vhodně zvoleného vína k jiným houbovým pokrmům Vám rozhodně neublíží. Naopak hořčina a jemná perlivost piva zlepšují trávení. Mýty o škodlivosti alkoholu na houby souvisejí především s tvrdým alkoholem a jedovatými houbami. Stejně tak při nadměrné konzumaci obojího současně se Vám může udělat nevolno, což ale může souviset více s alkoholem, nikoliv přímo jen s houbami.
Co se týče ohřívání hub, kdy je také často mylně upozorňováno, že ohřívat houby se v žádném případě nesmí, opět se jedná o mýtus. Platí zde stejná pravidla jako pro jiné potraviny. Pokud dodržíte hygienické zásady, pak není problém, když druhý den vytáhnete z lednice smaženici, polévku nebo omáčku s houbami, pokrm si ohřejete a sníte.
Co nejíst na houby
Ve skutečnosti neexistují žádná pravidla, která by určovala, co můžeme nebo naopak nesmíme jíst na houby, obecně je ale doporučováno, vyvarovat se mléka, které by v kombinaci s houbami u jedinců s citlivějším trávením mohlo způsobit zažívací potíže. Mléko totiž není tekutina. Složením se jedná spíše o komplexní potravinu, která se natrávením srazí.
Nutriční hodnota hub
Většinu jejich hmoty tvoří voda a vláknina, proto je můžete konzumovat bez obav z nadbytečných kilogramů a jsou i vhodnou součástí redukčních jídelníčků. Jako zdroj základních živin ale nepřipadají v úvahu. Najdeme v nich i účinné mikroživiny a stopové množství léčivých látek, které ale z hlediska výživy nehrají roli.
Proč jíst houby
Houby obsahují množství minerálních látek a vitamínů, zejména vitamíny A, B a D, a minerální látky draslík, selen, hořčík, měď. Pravidelná konzumace hub zvyšuje odolnost imunitního systému proti infekci a chrání tělo před volnými radikály, které stojí za vznikem nádorového bujení a stárnutí organismu.
Kdo by se měl konzumaci hub vyvarovat
Pro malé děti a lidi, kteří mají problémy se žlučníkem, se houby příliš nedoporučují. Například takové dušené houby s kroupami, tedy kuba, je pro žlučníkáře poukázka k problémům, a i taková smaženice je velmi obtížně stravitelná. Jinými slovy, u hub platí více než kdekoliv jinde otázka rozumného množství a zároveň se doporučuje