Úvod » Jarní houby: jaké houby můžete najít v lese na jaře, kde je hledat a jejich použití v kuchyni

Jarní houby: jaké houby můžete najít v lese na jaře, kde je hledat a jejich použití v kuchyni

 

Po zimě mívají houbaři pořádný absťák, zvlášť pokud byla dlouhá a třeskutá. S prvním oteplením a oblevami již spěchají do lesů a parků za jarními houbami. Jarní houby jsou úžasné, ale nerostou všude, snad i proto o nich leckdo nemá ani ponětí. Najdete je v teplejších oblastech jako je například Český kras, případně České středohoří, horách je proto raději nehledejte.

Když je zima mírnější, tak se první houboví poslové jara mohou objevit už v březnu. Je však důležité, aby bylo dostatečně vlhko, což může být po zimám bez sněhu problém. Jarní houby jsou úžasné, ale nerostou všude, možná i proto o nich leckdo nemá ani ponětí. Když už ale vyrostou, tak to stojí za to! Taková zdravotní procházka jarním lesem může být navíc skvělým způsobem relaxace.

Níže se společně podíváme na to, jaké úlovky čekají na houbaře v jarním lese. 

Kačenka česká – královna jarní kuchyně

Jednou z prvních jedlých hub, které se na jaře objevují, jsou kačenky, vynikající jedlé houby, které však bohužel rostou vzácně, a jen v některých oblastech ČR. Nejčastěji je najdete v listnatých hájích či zarostlých sadech, zejména pak pod olšemi, topoly nebo třešněmi. Rostou obvykle ve skupinách, někdy i velmi početných, a naprostým právem jsou pro svoji vynikající chuť označovány za královny jarní kuchyně. Zpracovat je můžete různými způsoby, vynikající je z nich například smetanová omáčka.

V trávě ale i v lese hledejte smrže

Smrže obvykle začínají růst, když je „po kačenkách“. Najdeme je na podobných místech, nejčastěji pak v trávě a opadu pod jasany. Když máme štěstí, vyrostou ve velkém množství. Někdy je ale můžeme nalézt i na mulčovací kůře ve městech nebo na zahradních záhonech. Na území ČR roste kolem 10ti druhů smržů. Všechny jsou jedlé, mají i léčivé účinky na imunitu a proti zánětům, a patří k nejdražším houbám hned po lanýžích

Podtrnka skvěle vylepší chuť omáček

Tyto lupenaté houby s růžovým výtrusným prachem a bílou dužninou voní po čerstvé mouce. Jsou vhodné do polévek a omáček, a rostou až do června při cestách pod křovinami nebo v sadech pod švestkami.

Destice chrapáčová

V jehličnatých lesích se můžeme setkat s jedlou desticí chřapáčovou, rostoucí od března do konce května. Hojně vyrůstá ve skupinách na pařezech tlejících kmenech smrků a borovic, a vzhledem vzdáleně připomíná Jidášovo ucho. Je bez výrazné chuti i vůně a v kuchyni se hodí hlavně do polévek nebo směsí s jinými houbami.

Jak poznat jestli už rostou houby

Nejlepší recepty z hub

Jak poznat jedlé houby od těch nejedlých