Mykologové tvrdí, že dobrý houbař přinese z lesa houby v každou roční dobu, i v zimě. Konkrétně ale podzim, je co se týče druhů hub, které lze v našich českých lesích najít, poměrně bohatý. Pokud máte rádi i podzimní přírodu, tak neváhejte, a vyrazte za pěkného počasí do nejbližšího lesa a pořádně se dívejte kolem sebe. Už tam nerostou hřiby ani kozáky nebo křemenáče, zato je les plný zajímavých, a dokonce jedlých hub. Jen se je musíte naučit poznávat.
Čirůvka fialová
Jednobarevná, zcela fialová a příjemně nasládle vonící houba, která se objevuje od září do listopadu, ale při obstojném počasí roste i déle, prakticky až do zámrazu. Najdete ji v listnatých i jehličnatých lesích, ale i mimo les v místech s nahromaděným hrubým humusem a zbytky listí či jehličí nebo také na tlející slámě, okolo krmelců a podobně. Jedná se o jednu z nejchutnějších podzimních hub, která ale vyžaduje delší tepelnou úpravu, alespoň 15 minut, jelikož zasyrova obsahuje látky způsobující rozklad červeného barviva v červených krvinkách. Je chutná ve všech úpravách, s oblibou se ale používá k nakládaní do sladkokyselého kořeněného nálevu.
Léčivé účinky čirůvky fialové
Více informací o čirůvkách najdete zde
Václavka smrková
Jedna z velmi oblíbených podzimních hub, jejíž využití je opravdu široké. Je ovšem potřeba myslet na to, že je hůře stravitelná a vyžaduje dostatečnou tepelnou úpravu, jinak nám může způsobit zažívací obtíže. Roste v početných trsech na živém i odumřelém dřevě jehličnanů, především smrku, jehož je významným parazitem. Hlavní období masového růstu začíná s příchodem chladnějšího podzimního počasí kolem sv. Václava, od čehož mají odvozený svůj název. Když rostou, nechodí se do lesa je hledat, ale sbírat po koších. Sbírejte ale jen klobouky, neboť třeně jsou příliš houževnaté, a staré plodnice raději celé nechte v lese. Václavkám velmi sluší naložení do octu.
Stroček trubkovitý
Nelupenatá houba, která sama o sobě vypadá dost odpudivě, přesto je jedlá a výtečná. Stroček je šedě až černě zbarvený a roste hojně ve skupinách v listnatých především pod buky. Je nezaměnitelně strašidelný a děsí kuchařky, protože polévku barví do černa. Jeho tmavá barva jej předurčuje zejména k přípravě některých specialit, například tradičního houbového kuby, a výrazné aroma této houby ještě více vynikne při sušení.
Jak poznám nejedlé houby a co se stane, když je sním
Co dělat při podezření na otravu z hub
Poznáte houby českých lesů a hájů? Máme pro Vás připravený atlas hub