Lakovky jsou malé houbičky celé zbarvené nejčastěji do fialova, růžova nebo oranžova. V Evropě roste asi 10 druhů velmi proměnlivých ve zbarvení i velikosti. Některé z nich jsou úzce vázané na určitá stanoviště.
Lakovka obecná
Lakovka obecná, v literatuře uváděná též pod názvem lakovka laková, je nejproměnlivějším a nejběžnějším druhem lakovek. Jedná se o jedlou houbu podřadnější kvality, protože její třeň bývá příliš tuhý. Je lepší proto sbírat jen kloboučky, které najdou uplatnění v polévkách či různých směsích.
Jak ji poznat
Klobouk lakovky obecné je nejprve sklenutý, později plochý až vmáčklý, široký 1 – 5 cm. Zprvu je téměř hladkým a lysý, později trochu vločkatý až jemně šupinkatý. Jeho barva může být v různých odstínech růžové nebo červenohnědé, za sucha bledne do okrově krémové.
Lupeny jsou řídké, sbíhavé, zoubkem připojené, barvy růžové až masově růžové. V dospělosti vypadají jako bíle pomoučené od bezbarvých výtrusů. Třeň dosahuje rozměrů 2 – 6 cm, je zbarvený podobně jako klobouk, všude stejně tlustý, často nerovný a k podkladu přirostlý bílou plstí.
Kde ji najdete
Roste od června do října hlavně na okrajích lesů, lesních cestách, lukách a také v lesích. Upřednostňuje vlhkou půdu a není výjimkou najít ji i v horském prostředí do výšky 3000 m.
Sušička na houby ušetří Váš čas
Lakovka ametystová
Lakovka ametystová je opravdu výjimečná houba s téměř inkoustově zbarveným kloboukem, často však bývá v lesích ponechána bez povšimnutí. Podobně fialovou barvu mají jen čirůvka fialová nebo pavučinec fialový, ale na ten si raději dejte pozor, protože není jedlý. V českých lesích se naštěstí objevuje jen velmi vzácně.
Jak ji poznat
Hlavní poznávací znak lakovky ametystové je výrazná fialová barva, která může přecházet až v ametystově modrou. Za sucha a ve stáří pak bledne ve světlejší šedavou. Široký bývá 2 – 6 cm, v mládí je vyklenutý, později plochý až vmáčklý a často zvlněný. Jeho povrch je zpočátku hladký, později sametově matný až jemně šupinkatý. Na spodu klobouku najdete sytě fialové, řídké lupeny, které bývají bíle poprášeny výtrusným prachem.
Třeň je úzký, válcovitý a dutý, často vmáčklý a pokřivený.
Kde se vyskytuje
Nalézt ji lze zejména na podzim, kdy svými četnými plodnicemi vytváří fialové koberce. První plodnice se ale začínají zejména v listnatých či smíšených lesích objevovat už od července.
Využití v kuchyni
Nejde sice o chuťově nijak vynikající druh, pro svou fialovou barvu se však hodí do různých směsí či pro ozvláštnění omáček nebo polévek, například bramboračky. Třeně bývají příliš houževnaté, takže se obvykle konzumují pouze klobouky.
Z hlediska uchovávání se dá lakovka ametystová velice dobře sušit. Rovněž ji můžete uchovávat v okořeněném alkoholu pro přípravu velice neobvyklé omáčky. Před naložením do alkoholu je ale potřeba lakovky krátce blanšírovat. Výborná je i čerstvá.
Mohlo by Vás také zajímat:
Inspirace na další recepty z hub
Do čeho sbírat houby, když nemáme košík
Kam vyrazit na houby a nevrátit se s prázdnou