Pýchavky jsou velmi oblíbené delikatesy, které rostou v našich lesích. Jsou velmi snadno rozpoznatelné a v kuchyni patří díky své jemné a lahodné chuti i příjemné vůni k nejoblíbenějším houbám vůbec.
Pýchavka obrovská
Pýchavka obrovská je lidový název pro vatovec obrovský. Své druhové jméno nedostala jen tak, protože skutečně může dorůst obrovských rozměrů. Nález patnáctikilové houby není vůbec nic neobvyklého. Její velkou výhodou je, že je téměř nemožné si ji splést s jinou houbou, jak se tomu někdy stává. Poznáte ji snadno podle obrovské bílé plodnice ve tvaru koule.
Jak ji poznat
Kulovité plodnice mají v průměru asi 60 cm, svým tvarem připomínají fotbalový míč a jak již bylo zmíněno výše, mnohdy dorůstají do ohromných rozměrů. V mládí jsou zcela bílé, později vnější obal neboli okrovka žloutne či hnědne. Ve stáří plodnice praská a okrovka se odlupuje, zprvu pružná a bílá dužina získává žlutavou až olivovou barvu a rozpadá se na vatovité kusy. Povrch je velmi křehký a mohou na něm být malé a jemné ostny, které snadno opadávají.
Je také dobré vědět, že pýchavka obrovská roste velmi rychle a při dobrých podmínkách může dosáhnout plné velikosti již za deset dnů.
Kde se vyskytuje
Pýchavku obrovskou můžeme nalézt od června do listopadu, v trávě na okrajích lesů, pastvinách či loukách. Dobrým indikátorem výskytu je hustý porost kopřiv. Máte-li v blízkosti kravín nebo vepřín či místo, kam se vyváží hnůj, prozkoumejte jeho okolí, kde je porost kopřiv. Úspěch bývá v tomto případě zhruba 50 na 50.
Využití v kuchyni
Chuťově nejlepší a labužníky ceněné jsou především pýchavky menšího až středního vzrůstu, pro představu zhruba od velikosti tenisového míčku po míč fotbalový. Bývají krásně tvrdé a zároveň v tomto stadiu ještě nebývají napadeny hmyzem. Důležité je vědět, že konzumovat můžete pouze plodnice, které mají uvnitř bílou dužinu. Nažloutlé a měkké plodnice nechte raději v lese.
Asi nejznámější úpravou pýchavky obrovské jsou řízky smažené v trojobalu či v těstíčku. Už méně známou je pak příprava na způsob mozečku a učiněným kulinářským skvostem je čerstvý, jemný pýchavkový krém s osmaženou houskou. Houba snese i několikadenní uskladnění v ledničce, ale její příjemná vůně se rychle vytrácí a dužnina vysycháním nabývá polystyrenové konzistence, proto není nad čerstvé pýchavky a jejich rychlou spotřebu.
Léčivé účinky
Výtažek z této houby pomáhá při žaludečních potížích, chronickém zánětu trávicího ústrojí, chudokrevnosti, kožních nemocech, alergiích či zánětu močového měchýře.
Další houby, které umí léčit
Pýchavka obecná
Pýchavka obecná, označovaná také jako pýchavka bradavičnatá, je stopkovýtrusou houbou z čeledi pýchavkovitých. Jde o výtečnou jedlou houbu, která je houbaři pro svůj drobný vzrůst často opomíjená, a to i přesto, že její chuť mnohdy předčí i některé druhy hřibů.
Jak ji poznat
Plodnice dorůstá do výšky 3 – 9 cm a má obráceně kyjovitý až hruškovitý tvar. Horní kulovitá část je mírně stlačená a v průměru má 2 – 6 cm. V mládí je zbarvená bíle, později šedě až šedohnědě, a její povrch je hustě poset tuhými, kuželovitými bradavkami a drobnými ostny, které při dotyku nebo při dešti snadno opadávají.
Kde se vyskytuje
Narazit na ni můžete od června do listopadu v sadech, zahradách, na pasekách, v listnatých a méně často i v jehličnatých lesích, častěji však mimo les. Daří se jí zejména na travnatých stanovištích a za deštivého počasí. Roste jednotlivě nebo ve skupinách.
Využití v kuchyni
Všechny pýchavky a jim příbuzné prášivky se výborně hodí do polévek a omáček. Můžeme je prudce osmažit na oleji jako škvarečky, připravovat smažené v trojobalu, příliš se ale nehodí do smaženic, k nakládání do octu nebo sušení. Stejně jako u pýchavky obrovské i zde platí, že k jídlu se hodí jen mladé, uvnitř bílé plodnice.
Léčivé účinky pýchavky obecné a dalších hub
Atlas hub
Další inspirace na recepty z hub
Kam vyrazit na houby v ČR, abyste se nevrátili s prázdným košíkem