Tato víceletá, dřevokazná, nejedlá houba z čeledi kožovkovitých běžně roste na břízách a dalších listnatých stromech. Patří mezi škůdce, kdy stromy po jejím napadení začínají hnít. Již od 16. století se používá v lidové medicíně v Rusku a v severní Evropě, především k léčbě nádorových onemocnění a tuberkulózy, a vyrábějí se z ní odvary, jenž údajně mají povzbuzující účinky. V češtině je tato houba známá také pod označením sibiřská čaga.
Jak ho poznat
V přírodě nacházíme plodnice rezavce šikmého dvou typů, a to plodnice nedokonalé neboli imperfektní a plodnice dokonalé. Nejprve se vytváří plodnice nedokonalého stadia, které se vyskytují po celý rok, jsou víceleté a mohou na stromech žít až 15 let. Bývají polokulovité až protáhlé, 10 – 35 cm velké, uhlově černé a na jejich povrchu je možné najít šedozelená až hnědozelená vlákna.
Dokonalé plodnice se začnou tvořit, když strom odumírá nebo už zahynul a podhoubí prostoupilo větší část jeho kmene, zpravidla v období od července do listopadu. Rostou pod kůrou napadeného stromu a způsobují její nadzvedávání a odpadávání. Plodnice tohoto typu jsou jednoleté a bývají větší než nedokonalé. Dorůstají do délky i několika metrů a zabírají až polovinu obvodu kmene stromu. Tvoří souvislejší plochy i oddělená políčka různého tvaru a velikosti, které jsou lemovány žlutohnědým podhoubím.
Kde se vyskytuje
Rezavec šikmý neboli čaga nejvíce roste v Rusku, zejména na Sibiři, a u nás se s ním můžete setkat pouze vzácně. Jeho výskyt je
omezen na chladnější oblasti. Nejčastěji ho můžete najít na jilmu, jeřabině, jasanu, ale podle zkušeností ruských léčitelů má nejvyšší léčivé účinky právě houba čaga rostoucí na břízách. Jeho sběr znesnadňuje fakt, že se plodnice často nacházejí v až sedmimetrové výšce. Sbírá se pouze na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek.
Podívejte se, které houby nejvíce prospívají našemu zdraví
Léčivé účinky
V ruském lidovém léčitelství, ale také v Polsku, ve Finsku a v Pobaltí je tato houba tradičně využívána zejména k léčbě
různých druhů nádorových onemocnění, žaludečních vředů a dalších onemocnění trávicího traktu, jaterních a kardiovaskulárních onemocnění a také tuberkulózy. Některé z obsažených látek dokonce představují silné antioxidanty, které zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Díky poměrně příjemné chuti může rezavec sloužit i jako náhražka čaje.
Rezavec obsahuje více než 200 různých biologicky aktivních látek, z hlediska farmakologických účinků jsou pak nejdůležitější polysacharidy, polyfenolické látky a triterpeny. Z minerálů obsahuje čaga křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan nebo draslík. Mezi obsaženými vitamíny můžeme najít vitamíny B1, B2, B5, B6, B9, D3 nebo vitamin K1.
V současné době se z rezavce šikmého v Rusku speciální technologií vyrábí koncentrovaný vodný extrakt Befungin, který se s oblibou užívá na zvýšení obranyschopnosti organismu, k léčbě různých druhů nádorových onemocnění, při potížích žaludku a celého zažívacího traktu a také při problémech se slinivkou a játry, přičemž nevykazuje žádné nežádoucí účinky.
Mohlo by Vás zajímat:
Zdravé léčivé houby
Co nejíst na houby
Atlas hub