Tradiční pochoutka čínské kuchyně a nezbytná ingredience mnohých asijských pokrmů. Mnohem důležitější je ale její přínos pro naše zdraví. Její zajímavý název vznikl na základě legendy, která praví, že houba byla poprvé nalezena na stromě, na kterém se oběsil Jidáš. Podle legendy se totiž Jidáš po své zradě Ježíše Krista měl oběsit právě na bezu a ke stromu mu mělo přirůst ucho.
Jak ho poznat
Dříve užívané jméno této houby, Boltcovitka bezová, asi nejlépe vystihuje její tvar. Plodnice jsou 2 – 7 cm široké, mají nápadnou chrupavčitou konzistenci, jsou výrazně pružné, někdy průsvitné, na omak gumové až rosolovité, a jejich povrch na dotek připomíná lidskou kůži. Barva přechází v závislosti na počasí a podmínkách od červenohnědé k tmavé kaštanově hnědé, vnitřní strana může být světlejší. Po usušení pak houba černá.
Kde se vyskytuje
Jidášovo ucho najdete na území České republiky po celý rok, a to včetně zimy. Vyskytuje se převážně na odumřelých větvích bezu černého, roste však ale také na dřevě jiných listnatých stromů ve vlhčích lesích, například vrbě nebo buku. Ke svému růstu potřebuje dostatek vláhy, sucho a horko jí vůbec nesvědčí. Ideální čas na to, vydat se do lesa na její lov je vlhký podzim a mírná zima.
Na houby v zimě? Rozhodně ano!
Využití v kuchyni
Ucho Jidášovo lze velmi dobře sušit. Usušené plodnice se pak před přípravou lehce oživí ponořením do vroucí vody na několik minut. Takto oživené houby pak využijete například do rizota, polévek a zejména čínských a japonských pokrmů. Při dávkování sušených hub je však třeba dávat pozor na množství, protože po uvaření několikanásobně nabudou na objemu.
Čerstvé plodnice je nejlepší hned po očistění 10 až 20 minut povařit ve vodě, a pak pokrájet na menší kousky a přidat do jídla. Vodu, ve které jste houby vařili určitě nevylévejte, protože obsahuje mnoho léčivých látek. Můžete ji přidat do polévky či omáčky, nebo osladit a vypít jako čaj.
Inspirujte se recepty, ve kterých využijete Jidášovo ucho
Léčivé účinky
Léčivé účinky této houby jsou známy již po tisíce let a využívá je i tradiční čínská medicína. Látky, které houba obsahuje, pomáhají čistit krev, snižují krevní tlak a příznivě působí na celý kardiovaskulární systém. Dále posilují imunitu, léčí hemoroidy a pomáhají i při trávicích potížích. Dobře působí také při fyzickém i psychickém vyčerpání. Užívání houby není doporučeno v období těhotenství a kojení, ale doporučuje se například při rekonvalescenci po těžkých porodech.
Houba je ceněna také pro svůj vysoký obsah minerálů, zejména vápníku, fosforu, hořčíku, sodíku a draslíku. Ty účinně zlepšují kvalitu vlasů, nehtů a pleti a pozitivně ovlivňují funkci vnitřních orgánů. Antioxidanty, které Jidášovo ucho také obsahuje, pomáhají s celkovým čištěním těla.